Skrojony i uszyty na miarę 200-metrowy dom, zaprojektowany przez architektkę Agnieszkę Musiał-Chmielnik, zachwyca subtelną, elegancką, a zarazem przytulną stylistyką. Nie jest pozbawiony także aranżacyjnych smaczków. Tu każdy szczegół ma znaczenie, a gałki czy haczyki pełnią równie ważną rolę jak meble i okładziny ścienne. I choć całość łączy z pozoru dwie różne konwencje – modern classic oraz styl wnętrz południowo-śródziemnomorskich, to nie ma tu miejsca na aranżacyjne faux pas.
Elegancja bez kompromisów
- Inwestorom zależało przede wszystkim na wysokiej jakości materiałach. Nie chcieli iść na kompromisy. Sama stylistyka wnętrz nie jest więc jednoznacznie określona. Poprzez zastosowanie mosiężnych dekoracji, sztukaterii, kwarcytu, czy welurowych tkanin lawiruje ona pomiędzy stylem modern classic a przytulnym stylem południowym - śródziemnomorskim. Ten ostatni nawiązuje do hiszpańskich i portugalskich wnętrz, w których drewno przeplata się z kamieniem, różnorodnymi tkaninami oraz mnogością wzorów – tłumaczy założenia projektu arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik, właścicielka Musiał Studio i Ambasadorka marki Geberit.
Na kompromis nie poszła także sama architektka, która ze szczególną starannością pogodziła dwie z pozoru zupełnie różne stylistyki. W efekcie eleganckie wnętrza są zarazem ciepłe i przytulne. Wymagało to jednak bardzo przemyślnych rozwiązań estetycznych. I tak np. obłe formy drewnianej szafki wiszącej pięknie prezentują się na tle białej mozaiki w kuchni, a dekoracyjne lampy, wyglądające niczym wykonane z nadmorskich kamyczków, doskonale korespondują z lekką formą fornirowanego stołu w jadalni. A takich smaczków we wnętrzu odnajdziemy o wiele więcej. Zastosowano tu bowiem całe spectrum struktur, faktur i wzorów rodem znad Morza Śródziemnego, które ubrano w eleganckie, obłe formy typowe dla nowoczesnej klasyki i doprawiono szczyptą złota i mosiądzu.
Urzeka także sama koncepcja wystroju poszczególnych pomieszczeń. Otwarta strefa dzienna na parterze tworzy dwie, niezależne od siebie części – kuchenną oraz salonową. Dzięki temu aneks kuchenny z jadalnią są połączone ze strefą wypoczynku, ale nie przenikają się, pozwalając cieszyć się funkcjonalnością i przeznaczeniem każdej z nich. Biała kuchnia to przestrzeń czysta, elegancka, która nie dominuje nad pomieszczeniem. Wspominana już szafka w kolorze drewna dodaje jej salonowego charakteru, a funkcjonalna wyspa, która zdobi okładzina z naturalnego kwarcytu, wyznacza granicę między strefą przygotowywania posiłków a jadalnią. Tą ostatnią organizuje nowoczesny stół z okrągłym blatem, przy którym ustawiono trzy rodzaje krzeseł – eleganckie, tapicerowane w szarej tkaninie oraz lekkie w odbiorze, z charakterystycznymi giętymi formami oraz wiedeńską plecionką na siedziskach i oparciach.
Wypoczynek w stylu śródziemnomorskim
Po przeciwnej stronie znajduje się otwarty salon, urządzony z myślą o relaksie. Stąd głównym elementem wyposażenia jest tu duża, wygodna sofa w grafitowym kolorze. Uzupełniają ją stolik kawowy, zrobiony z tego samego kwarcytu, co blat w kuchni oraz dekoracyjny regał – oba meble z mosiężnymi wykończeniami, które koresponduje z oświetleniem. Elegancki styl pomieszczenia podkreślają drewniane meble o klasycznych formach – nieduże biuro oraz szafka RTV na zgrabnych nóżkach. Naprzeciwko kanapy znajduje się ściana telewizyjna z kominkiem pokryta tynkiem strukturalnym w kolorze piaskowca. Wprowadzając pierwiastek południowo-śródziemnomorski do wnętrza, buduje ona ciepłą, przytulną atmosferę.
Master bedroom z charakterem
Także główna sypialnia właścicieli została zaaranżowana jako przestrzeń wielofunkcyjna, a mianowicie - master bedroom. Łączy się więc ona bezpośrednio z oddzielną łazienką i garderobą. Stąd beżowe, tapicerowane łóżko zwrócone jest w stronę wysokiej zabudowy z lustrzanymi frontami, która sprytnie kamufluje z obu swych stron drzwi do wspomnianych pomieszczeń. Znalazło się tu także miejsce na elegancką toaletkę ze zdobionym lustrem. Głównym akcentem stylistycznym jest tu jednak mural, który zdobi całą ścianę za wezgłowiem łóżka. Wzorzysty, o stonowanych barwach przyciąga uwagę i po prostu zachwyca.
Siła detalu
Łazienka główna dedykowana jest właścicielom i stanowi integralną część master bedroom. Dominuje tu styl śródziemnomorski, śmiało nawiązujący do muralu w sypialni. Stąd dynamiczne wzorzyste płytki na części ścian i podłodze połączono z białą mozaiką. To marokańska koniczyna, która poprzez swój kształt podkreśla klimat wnętrza. Wyznacza one też dwie strefy kąpieli. Pierwszą - z wolnostojącą wanną, drugą z wygodną kabiną typu walk-in. W strefie prysznica architektka zdecydowała się na odpływ liniowy Geberit CleanLine w kolorze szampańskim, który stylistycznie współgra z mosiężną armaturą.
Jak podkreśla sama architektka, jednym z największych atutów całego projektu jest bowiem szczególna dbałość o detale aranżacyjne. W przestrzeni kąpielowej przejawia się ona poprzez dobór wyposażenia. Aby podkreślić urok i subtelny charakter łazienki, Agnieszka wybrała m.in. produkty z oferty Geberit. Stąd obok miski WC i bidetu z serii Geberit ONE, zamontowanych na stelażach podtynkowych Duofix, znalazł się tu przycisk Sigma50. To właśnie on, dzięki swemu designowi oraz możliwości personalizacji, przyciąga wzrok w każdej z łazienek.
- Przyciski Sigma50 dały możliwość podkreślenia charakteru aranżacji i tego, jak ważna jest tu dbałość o każdy szczegół. W łazience głównej powierzchnia przycisku została pokryta białym spiekiem. Dzięki temu widoczny jest sam przycisk w kolorze mosiądzu, który pięknie pasuje do odpływu liniowego (także z oferty Geberit) czy armatury. Z kolei w toalecie na dole powierzchnia przycisku wtapia się w ścianę z oliwkową płytką, dzięki czemu mosiężny detal wyróżnia się, komponując się przy tym z innymi złotymi elementami – wyjaśnia architektka.
Dbałość o szczegóły widać także w wystroju łazienki dla dzieci. Jest ona bardziej nowoczesna, wzorzysta, a przez to też dynamiczna. Okładziny terazzo zostały tu połączone z płytkami w kształcie cegiełek i dopełnione czarnymi oraz miedzianymi akcentami. W strefie WC komfort i wygodę zapewnia seria Geberit Acanto. Misę WC i bidet z tej serii zamontowano na stelażu podtynkowym Geberit. Uwagę zaś przyciąga niezwykle efektowny przycisk Geberit Sigma01. Tak skompletowany zestaw z oferty jednego producenta jest gwarancją trwałości i bezpieczeństwa użytkowania przez lata.
Zdjęcia: Łukasz Zandecki, Stylizacja: Aleksandra Tefelska
Partner sesji: Geberit
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/modern-classic-z-poludniowym-pazurem-eleganckie-wnetrza-pod-warszawa